PIRKTI BILIETUS

Premjera 2019 02 15

Režisierė Yana Ross
Kompozitorius Gintaras Sodeika
Scenografijos dailininkė Justyna Elminowska
Šviesų dailininkas Vilius Vilutis
Vaidina: Matas Dirginčius, Sergejus Ivanovas, Irmantas Jankaitis, Aleksas Kazanavičius, Janina Matekonytė, Dalia Morozovaitė, Vidas Petkevičius, Aušra Pukelytė, Simonas Storpirštis, Dovilė Šilkaitytė, Paulina Taujanskaitė.

Trukmė: 3 val.

1931 m. Ödöno von Horvátho parašyta pjesė Vienos miško pasakos pasakoja apie snaudžiančio mažo miestelio gyvenimą. Pjesės centre – jauna mergina Mariana. Ji įsimyli ir siekia ištekėti, bet patiria nesėkmę po nesėkmės. Marianos idealizmas pražudo ją pačią ir jos kūdikį… Tik iš pažiūros pjesėje vaizduojama melodramatinė istorija. Už jos atsiskleidžia vertelgiškų tikslų ir primityvaus nacionalizmo valdoma eilinių žmonių „iš liaudies“ sąmonė. Horváthas šią, labiausiai jį išgarsinusią pjesę parašė 1931-aisiais ir joje pavaizdavo fašizmo užuomazgas vokiečių ir austrų sąmonėje. Jos paruošė Hitlerio atėjimą į valdžią 1933-iaisiais ir nulėmė, kad fašistinė Vokietija be jokio pasipriešinimo okupavo Austriją 1939-aisiais. Vienos miško pasakų motto: „Niekas taip neperteikia begalybės, kaip kvailybė.“ Pats būdamas mažumos dalis, Horváthas sugebėjo demaskuoti daugumą, jungdamas aštrią satyrą ir liaudiškos dramos žanrą. Jo tekstai liejasi kaip Strausso valsas, bet tariamas lengvumas atveria tikrąjį siaubą… „Europai vėl pavojingai priartėjus prie nacionalizmo ir iškilus ultradešiniosioms partijoms, Horvátho dramaturgija tapo nepaprastai šiuolaikiška ir svarbi“, – sako spektaklio režisierė Yana Ross.

Yana Ross: Vienos miško pasakos yra kandus smulkiosios buržuazijos mentaliteto portretas mažo miestelio aplinkoje: čia viskas jauku ir patogu, užmaršu ir iliuziška. Pjesėje kalbama apie pasipriešinimo siauram, sustingusiam mąstymui būtinybę. Pasipriešinimą gimdo kitoniškumas. Savo gyvenimo kelio ieškanti jauna moteris, susidūrusi su ją supančia aplinka, bando iš jos išsilaisvinti. Jos likimą stebime per visą pjesę, iki pat tragiškos atomazgos. Horvátho dramaturgijos pagrindas yra rūsti vaizduojamos visuomenės satyra. Satyriškai skamba pats pjesės pavadinimas, kuriam pasirinktas ypač populiaraus Johanno Strausso Vienos miško pasakų valso pavadinimas. Kai kurie Horvátho pjesės motyvai man primena lietuvių literatūros klasiką – Žemaitės kūrinį „Marti“.

DĖMESIO! Žiūrovai į spektaklį įleidžiami nuo 16 metų.

Organizatorius: Valstybinis jaunimo teatras