Žydų jaunimo autobiografijų ir dienoraščių ištraukos. Skaito „Mūsų klasė“ aktoriai

Ar prisimenate? Tai buvo dar prieš Antrąjį pasaulinį karą. Tamsus šešėlis jau slinko virš Europos, bet žmonės gyveno kaip gyvenę. Vaikai ėjo į mokyklą, nusirašinėjo, išdykavo. Jaunimas svajojo apie ateitį, meilę, rašė prastą poeziją. Lietuvos miestuose ir miesteliuose – lietuviai ir žydai. Kaimynai. Po kelių metų žydų neliko.
Liko Holokausto istorija, sunkiai suvokiami aukų skaičiai, žudynių vietos. Atrodo, prisimename, bet ar tikrai? Ką reiškia vienas gyvenimas, viena prarasta ateitis, kai nužudytieji skaičiuojami dešimtimis tūkstančių.

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje saugomi 2017 m. atrasti tarpukariu rašyti žydų jaunimo dienoraščiai ir autobiografijos (jie buvo sukaupti Vilniuje veikusio Žydų mokslinių tyrimų instituto (YIVO) iniciatyva). Klaipėdos dramos teatro prašymu bibliotekos Judaikos skyrius atsiuntė kelias išverstas šių tekstų ištraukas. Šie karo siaube pranykusio žydų jaunimo balsų fragmentai buvo perduoti Oskaro Koršunovo spektaklio „Mūsų klasė“ pagal Tadeusz Słobodzianek pjesę aktoriams. Jie buvo pakviesti pamatyti autobiografijų autorius – ne aukas, ne pražuvusius – tiesiog gyvenančius.

______________________________________________________

Parengta bendradarbiaujant su Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka logotipas