Klaipėdos dramos teatre susirinkę žiūrovai nusilenkė 85 metų sukaktį pažyminčiai lietuvių teatro ir kino legendai Vytautui Paukštei.

Tarytum apmąstydamas nueitą kelią aktorius šįkart atsigręžę į Senąjį Testamentą – scenoje skaitė Ekleziasto knygą. Paskui sukaktuvininkus pateko į teatralų, draugų, jį mylinčių ir gerbiančių žmonių glėbį.

Šventinio vakaro vedėjų aktorių Nelės Savičenkos ir Mikalojaus Urbono pakviestas į sceną V.Paukštė apie savo gyvenimą ir ilgametę kūrybą nekalbėjo, o tik pažėrė išminties krislų iš karaliaus Dovydo sūnumi vadinamo mokytojo ir filosofo Koheleto (Ekleziasto) knygos.

„Gyvenimas yra, bet netikiu nupaišytuoju ikonoje, tik antgamtiška jėga, tvarkančia visada, likimus. Šventasis Raštas sako: dulke buvai, dulke virsi. O iš jų susidaro kosminiai ūkai, žvaigždžių dulkės. Tokia ta mūsų amžinybė“, – taip šventraščio ištarmės apibendrino visko jau matęs ir patyręs V.Paukštė.

Scenoje koncertavo Mindaugo Bačkaus vadovaujamas Klaipėdos kamerinis orkestras – muzikos garsai pynėsi su ištraukomis iš kino filmų, įvairiais laikotarpiais užfiksuotų istorinių kadrų, kuriuose skamba V.Paukštės, jo bendražygių – žinomų aktorių ir režisierių – mintys apie teatro meną, aktorystę.

Klaipėdos valstybinime dramos teatre bene ilgiausiai dirbantį, jo simboliu ir neatsiejama įvaizdžio dalimi vadinamą V.Paukštę išradingai pagerbė kolegos aktoriai – scenoje nuskambėję jų sveikinimai, sukaktuvininkui įteikta raudona klouno nosis  tapo prasminga dovana.

Rekonstruoto Klaipėdos dramos teatro senbūviai, net ir kai kurios damos apgailestavo, jog dabar čia, kaip ir kitose valstybės įstaigose, vykdant Europos Sąjungos direktyvų reikalavimus, nevalia rūkyti. V.Paukštė savo pypkę anksčiau drąsiai užkurdavo ir teatre.

„Iš senosios kavinės ir grimo patalpų po visą teatrą sklidęs kvapnaus tabako dūmas kurdavo jaukią ir malonią atmosferą, visi žinodavome, kad V.Paukštė – jau čia“,- nostalgiškais prisiminimais dalijosi ilgametė scenos partnerė N.Savičenko.

Sukaktuvininką pasveikino iš Vilniaus atvykęs bendražygis – kitas legendinis aktorius Regimantas Adomaitis. Kažkada jis buvo prasitaręs, jog V.Paukštę Klaipėdos scenoje išgarsinęs karaliaus Mindaugo vaidmuo yra kitoks, gal net ir geresnis nei jo sukurtas sostinėje.

Garbingos sukakties proga R.Adomaitis irgi nusilenkė V.Paukštei, su kuriuo jį sieja ilgametė kūrybinė draugystė, ir įteikė dovaną – krištolo ragą.

„Vytautai, tegul tavo gyvenimo taurė visada būna sklidina kūrybos, prasmės, pažinimo džiaugsmo kaip buvo iki šiol“, – ištarė R.Adomaitis.

„Nuostabiausias mano kūrybos laikotarpis sutapo su Klaipėdos dramos teatre Povilo Gaidžio režisuotų Justino Marcinkevičiaus istorinių dramų pastatymais. Tie metais buvo patys gražiausi ir įdomiausi“, – prisipažino V.Paukštė.

Tarp ryškiausių V.Paukštės darbų uostamiesčio scenoje – Mažvydo vaidmuo to paties pavadinimo J.Marcinkevičiaus dramoje. Aktoriaus magijos paveikti žiūrovai spektaklio pabaigoje atsistoję kartu su pagrindinio vaidmens atlikėju skemenuodavo šventą žodį „Lie-tu-va“.

„Aktorius – žmogaus sielos vedlys, kaip kunigas turi žengti minios priekyje“, – kalbėjo per daugiau kaip pusšimtį  aktorystės metų apie šimtą įvairių vaidmenų teatre, kino bei televizijos filmuose sukūręs, žiūrovų pagarbą ir meilę pelnęs V.Paukštė.

Klaipėdos garbės piliečio, Nacionalinės meno ir kultūros premijos laureato V.Paukštės veikla įvertinta garbingais apdovanojimais – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino V-ojo laipsnio ordinu, Lietuvos Nepriklausomybės medaliu, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi.

Aktoriui įteiktas aukščiausias teatro apdovanojimas – Šv. Kristoforo statulėlė. Jis taip pat yra apdovanotas kinematografininkų „Auksinės gervės“ prizu už viso gyvenimo nuopelnus nacionaliniam kinui, auksiniu Klaipėdos miesto kultūros Magistro žiedu.

Iškilų gimtadienį pažymintį V.Paukštę pasveikino ir šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Jūsų talentui paklūstančia poetinės dramos kalba išreiškėte tai, kas brangu kiekvienam lietuviui: tautos istorinę patirtį, meilę Tėvynei, tikėjimą Lietuva ir jos laisve. Jūsų balsas skambėjo žmonių širdyse, įkvėpė ir suteikė stiprybės“, – rašoma prezidentės sveikinime aktoriui.
Per iškilmes Klaipėdos teatre V.Paukštei už neblėstančią ištikimybę teatrui, žiūrovams, meistrystę, gyvenimo kūrybą dėkojo uostamiesčio vadovai, kultūros darbuotojai, verslininkai, kiti jo  talento gerbėjai.