Virginija Kesminė, 2019 10 09

Spalio 30 d. Klaipėdos dramos teatre bus rodomas spektaklis su titrais. Į jį kviečiami ne tik klausos ar kitokią negalią turintys žmonės, bet ir sveikieji, kurie skatinami susimąstyti apie bendravimą ir kitoniškumą.

Lenkų „Nowy Teatr“ spektaklis „Vienas gestas“ (režisierius Wojtek Ziemilski) – apie kalbos ženklus, bendravimą su pasauliu. Kaip vyksta bendravimas su girdinčiųjų ir kurčiųjų pasauliu, kaip perduodamos, išreiškiamos, perteikiamos žinios, emocijos ir kultūra? Ką galime sužinoti apie pasaulį iš kurčiųjų kalbos? Kas jų bendravimo patirtyje universalu ir unikalu? Ir kodėl taip atsitiko, kad tarp mano draugų nėra nė vieno kurčiojo?

Pasak kritikų, tai kūrinys, klausiantis, kaip mes elgiamės vieni su kitais ir su kitoniškumu apskritai. Šis darbas ypač aktualus šiais laikais, nes jame svarstomos kalbos, bendravimo, atskirties ir integracijos temos, nepateikiant konkretaus geografinio, rasinio ar religinio konteksto.

Klaipėdos dramos teatro vadovas Tomas Juočys sakė, kad teatras šiuo metu apie neįgaliuosius, kurie norėtų lankytis spektakliuose, žino per mažai.

„Deja, nežinome jų poreikių. Šis spektaklis yra įkvėpimas susėsti su neįgaliųjų organizacijomis, kad išsiaiškintume, kaip pasiekti, kad ateityje tokie spektakliai, kai mes neįgaliuosius galime pakviesti į teatrą, nebūtų vienkartiniai įvykiai“, – sakė T. Juočys.

Pasak jo, ateityje ketinama paruošti būsimų teatro spektaklių tekstų titrus, kad bet kada sugalvoję ateiti į teatrą klausos negalią turintys žmonės galėtų tai padaryti. Vis dėlto tai nėra taip paprasta, nes paruošti titrus reikia ir laiko, ir resursų, spektaklyje turi dalyvauti dar vienas žmogus. Norima teatro interneto svetainėje įdiegti specialų žymėjimą, kad būtų matoma, kuris spektaklis pritaikytas žmonėms su negalia. Taip pat norima pasiruošti bet kada priimti ir judėjimo negalią turinčius asmenis, jog jiems nereikėtų iš anksto pranešti, kada ir kokį spektaklį jie norės žiūrėti.

„Norime būti visada pasiruošę priimti visus žiūrovus. Tačiau yra daug dalykų, kurių mes dar nežinome, pavyzdžiui, kokio konkrečiai aplinkos pritaikymo reikia skirtingas negalias turintiems žmonėms. Nenorime nieko nustebinti. Jau yra gražių pavyzdžių, kai neįgalieji įrodo esantys lygiaverčiai visuomenės nariai, pavyzdžiui, įkurta kavinė „Pirmas blynas“. Norėtųsi, kad tai būtų užkrečiama. Jeigu mums viskas pavyks, tai galėtų įgyvendinti ir kiti valstybiniai teatrai. Taip ir turėtume elgtis, kad nebūtų skirstymo ir visi žmonės teatre būtų lygūs“, – kalbėjo teatro vadovas.

Įėjimas į spektaklį negalią turintiems žmonėms nemokamas (reikia užsiregistruoti), visiems kitiems kainuos simboliškai – po 3 eurus. Tai – mecenato Adomo Mickevičiaus instituto ir kitų socialiai atsakingų įmonių, rėmėjų dėka.