2017 m. gegužės 3 d. 13:36

Birželio 1 – 25 d. Klaipėdoje vyksiantį pirmąjį tarptautinį teatro festivalį „TheATRIUM“ atidarys viešnios iš Lenkijos – aktorių ir muzikančių trio „Sutari“. Joms ir patikėtas festivalio atidarymo koncertas, kuris įvyks birželio 1 d. 19 val. Klaipėdos dramos teatro Didžiojoje salėje.

Kaip rašoma organizatorių pranešime spaudai, koncerte skambės ir dainos iš gegužės pabaigoje pasirodysiančio naujausio albumo „Usnys“ („Osty“). Festivalyje „Sutari“ pasirodys dukart – birželio 3 d. 17 val. Klaipėdos dramos teatre jos parodys muzikinį performansą „Arbūzas“ (Watermelon).

„Sutari“ pasirodymų geografija – nuo Norvegijos iki Brazilijos, nuo muzikos ir teatro festivalių Lenkijoje iki legendinės Seattle‘o (JAV) radijo stoties KEXP. Jų pavadinimas atsiradęs iš lietuviško žodžio „sutarti“, o kūrybą įkvėpė lietuviškos sutartinės.

Keista ir nedovanotina, kad „Sutari“ iki šiol ne tik negastroliavo Lietuvoje, bet ir apskritai čia beveik nežinomos. „Sutari“ merginos džiaugiasi, kad Klaipėdoje įvyks dviguba premjera: pirmoji viešnagė Lietuvoje ir naujojo albumo pristatymas.

„Sutari“ – grojančių ir dainuojančių aktorių trio iš Lenkijos. Trys žavios merginos – Zofia Zembrzuska, Katarzyna Kapela ir Barbara Songin. Trys balsai, trys talentai, trys temperamentai. Cheryl Waters iš minėtojo KEXP po jų pasirodymo buvo pritrenkta: „Niekada nemačiau nieko panašaus. Aš jas įsimylėjau iki ausų!“

„Sutari“ kūryboje persipina Lenkijos (Kujavijos ir Mozūrijos regionų) liaudies dainos, lietuviškos sutartinės, autorinė kūryba, archaika ir modernumas. Jų balsai kryžiuojasi ir liejasi taip, kad nebeįmanoma atskirti, kur kuri dainuoja, sukurdami vientisą audinį. Barbara Songin sako – „mes esame kaip standžiai išausta drobė. Mus sužavėjo lietuviškos polifoninės dainos – sutartinės.

Jos įkvėpė ne tik ansamblio pavadinimą, bet ir atlikimo techniką, ir net patį kūrybos principą. Lietuviškas žodis „sutarti“ – reiškia derėti tarpusavyje, būti harmonijoje.

„Bandome ne pakeisti dainas, o tiesiog atskleisti tai, kas jose jau slypi. Išsaugodamos stilių, temperamentą, melodiką, ritmą, o visų svarbiausia dainų turinį – artimą moterims, inteligentišką, patrauklų – papildome jas šiuolaikiniais elementais, skambesiu ir interpretacija. Išlaikome tradicinį muzikavimo charakterį – traktuojame dainavimą kaip dalyvių susitikimą ir dialogą. Susikalbame per muziką – kaip mūsų močiutės“, – sako grupė.

Birželio 3 d. 17 val. Klaipėdos dramos teatro Didžiojoje salėje „Sutari“ parodys muzikinį performansą „Arbūzas“.

„Moteris yra aptaki ir glotni, 70 procentų jos kūno sudaro vanduo. Kartais ji būna saldi ir gali užmegzti gyvybę iš sėklos. Moteris yra rausva ir maloniai kvepia. Sezonui pasibaigus, ji suvysta“, – taip pristato spektaklį pačios jo autorės.

Spektaklio veiksmą sudaro istorijos, vykstančios dviejose erdvėse: virtuvėje, kur paprastai pilna žmonių, ir vonioje, kur moteris būna viena. Varvantis čiaupas. Verdančio virdulio švilpimas. Trijų moterų balsai aidi vandentiekio sistemoje. Neįprasti ir kasdieniai garsai, išgaunami judesiais, gestais ir šokiu.

Spektaklyje „Sutari“ muzikos instrumentais paverčia kasdienius daiktus – jų rankose staiga ima ir užgroja vandens pilna vonia, kibirai ir skudurai, vandentiekio vamzdžiai, virtuvės įrankiai: plaktuvas, trintuvė, šaukštai, stiklinės.