Gediminas Pilaitis, 2018 05 29

Festivalyje „TheATRIUM“ uostamiesčio dramos teatras pristatys ir antikarine dvasia alsuojantį spektaklį „Mama Drąsa“ pagal Bertolto Brechto pjesę „Motušė Kuraž ir jos vaikai“. Tai bus šiuolaikinė jos versija. Festivaliui „TheATRIUM“ specialiai skirtą pjesę „Mama Drąsa“ apie karo absurdiškumą stato latvių kūrėjų būrys ir Klaipėdos dramos teatro aktoriai. Režisierius – jaunas, bet jau išgarsėjęs Elmaras Senkovas, šešerius metus dirbantis Rygos nacionaliniame dramos teatre. Atsigręžę į B.Brechto veikalą kūrėjai ieško atsakymo į filosofinį klausimą: kodėl net po to, kai pasaulis patyrė tiek daug skaudžių pamokų, įtampa neatslūgsta, žvanga ginklai, liejasi kraujas – motužė Kuraž su savo palydovais teberitina absurdišką karo mantos vežimą?

Bendravo su šauktiniais

„Galbūt karas yra užprogramuotas žmogaus prigimtyje, o gal tai – tik propaganda dėl pelno? Absurdas, kai galingos valstybės postringaudamos apie taiką gamina ir pardavinėja masinio naikinimo ginklus, kuriais žudomi ir jų piliečiai Sirijoje ar Ukrainoje“, – svarstė E.Senkovas. Spektaklyje vaidinantį D.Meškauską irgi jaudina padėties absurdiškumas: „Tankui „Abraham“ išleistų pinigų užtektų penkiasdešimčiai šiuolaikiškų būstų įrengti. Nepasitikėjimas nepaliaujamai skatina ginkluotės varžybas, todėl mūsų spektaklis balansuoja ties absurdo riba, kai jau nežinai, verkti ar juoktis.“ Nenukrypę nuo B.Brechto pjesės siužeto spektaklio kūrėjai į autoriaus apmąstymus įterpė šiandienos gyvenimo vaizdų – scenoje šmėžuos jauni šauktiniai, skambės jų dialogai. Tokie personažai žavisi karine tarnyba, disciplina, ginklais, bet nekalba, kad mūšio lauke reikės žudyti. Siekdami geriau suvokti kovinę jaunų žmonių psichologiją spektaklio kūrėjai lankėsi pajūryje dislokuotame karių bataljone, bendravo su šauktiniais, domėjosi jų buitimi, amunicija, naujausia ginkluote. Kariškius jie vadina spektaklio „Mama Drąsa“ bendraautoriais.

Persikūnys į moterį

Daugiabriaunio talento aktoriui D.Meškauskui, nardančiam ir dramos, ir komedijos gelmėse, šis spektaklis bus dar vienas išbandymas – jis atliks karo siaubą simbolizuojantį motušės vaidmenį. Joks vyras scenoje dar nėra vaidinęs motušės Kuraž, bet E.Senkovas ryžosi siūlyti jį D.Meškauskui po to, kai išvydo jį savo mokytojos, garsios latvės režisierės Maros Kimelės Klaipėdos dramos teatre pastatytoje Augusto Strindbergo pjesėje „Tėvas“. „Pamaniau, kad tokio kalibro aktorius sugebės persikūnyti į ir motušę“, – šypsojosi E.Senkovas. D.Meškausko moteriškas vaidmuo neglumina: „Motušė Kuraž – ne šiaip sau personažas, o prieštaringų karo absurdų simbolis, monstras. Lytiškumas šiuo atveju nebetenka prasmės.“

Laukia 20 spektaklių

Pernai vasarą surengęs pirmąjį tarptautinį festivalį „TheATRIUM“ Klaipėdos valstybinis dramos teatras vėliavos nenuleidžia ir šiemet – žiūrovams žada pažintis su jaunais, kūrybingais, eksperimentų nevengiančiais teatralais. Teatro meno vadovo Gintaro Grajausko teigimu, šiemet išskirtinis dėmesys skiriamas šiuolaikiniam teatrui: „Nuleidę pirmojo festivalio uždangą mes iš karto pradėjome galvoti, koks bus kitas, žvalgėmės į užsienį, aplankėme Lenkijos teatro festivalius.“ Festivalyje „TheATRIUM“ vėl viešės pernai su lenkų „Nowy Teatr“ spektaklį „Apokalipsė“ pristatęs režisierius Michalas Borczuchas. Šįkart trupė parodys pagal amerikiečių literatūros klasiko P.H.Lovecrafto kūrybą pastatytą M.Borczucho spektaklį „Ktulu šauksmas“. Kitas Lenkijos teatras „Teatr Nowy“ iš Poznanės ir režisierė Agata Duda-Gracz pristatys spektaklį „Ponia bus patenkinta, arba Veikalas apie paskutines vestuves Kamyko kaime“. „Lenkų spektaklis turėtų sužadinti jausmų gamą: nuo pasibaisėjimo iki atjautos, švelnumo, graudulio, jis bus rodomas du kartus“, – atkreipti dėmesį A.Dudos-Gracz kūrybą ragino G.Grajauskas. Festivalyje bus parodytas Eimunto Nekrošiaus spektaklis „Kalės vaikai“ pagal Sauliaus Šaltenio apysaką, „PADI DAPI Fish“ šiuolaikinio šokio vaidinimas, kauniečių šokio trupės „Aura“ spektaklis, estų trupės NO99 naujas kūrinys, jaunų gruzinų režisierių Micheilo Čarkvianio ir Davito Chorbaladzės spektaklis „Tėvų susirinkime“. Festivalio lankytojų laukia apie 20 spektaklių. Pernai festivalį „TheATRIUM“ uždarė kultinė britų grupė „The Tiger Lillies“, o šiemet žiūrovai galės mėgautis mažųjų havajietiškų gitarų orkestro „The Ukulele Orchestra of Great Britain“ muzikavimu.