Kovo 27-ąją Tarptautinės teatro dienos proga Klaipėdos dramos teatre jau ketvirtą kartą įteiktos nominacijos „Mūza“.

 

Šiemet „Mūzos“ laureatais tapo ilgametis Klaipėdos dramos teatro aktorius Igoris Reklaitis ir jaunosios kartos šio teatro kūrėjas Linas Lukošius.

Nominacijas „Mūza“ įsteigė Klaipėdos jūrų krovinių kompanija „Bega“. Pagal 2015 metais pasirašytą bei praėjusių metų pabaigoje atnaujintą mecenavimo sutartį, „Bega“ yra įsipareigojusi teikti ilgalaikę finansinę paramą Klaipėdos dramos teatrui. Šalia to kompanija kasmet teikia nominacijas „Mūza“ teatro kūrėjams, kuriuos apdovanojimui pasiūlo Teatro vadovo Tomo Juočio vadovaujama komisija.

„Mūzos“ nominaciją sudaro kompanijos „Bega“ skiriama 1000 eurų piniginė premija bei skulptoriaus Klaudijaus Pūdymo sukurtas mažosios plastikos darbas, atkartojantis nuo 1990 m. Klaipėdos dramos teatro fojė puošiančių to paties autoriaus skulptūrų „Mūzos“ fragmentą. Kasmet įteikiamos dvi nominacijos: apdovanojimams teikiami per visą karjerą labiausiai nusipelnę aktoriai, režisieriai bei pastarojo teatrinio sezono metu ryškiausiai sužibėję jaunosios kartos kūrėjai.

Šių metų „Mūzos“ laureatas Igoris Reklaitis Klaipėdos dramos teatre dirba nuo 1980 metų, čia yra sukūręs per dvi dešimtis įsimintinų vaidmenų. 2005 metais už Vernerio vaidmenį M. von Majenburgo „Šaltame vaike“ (režisierius Oskaras Koršunovas) jam buvo įteiktas aukščiausias Lietuvos teatro apdovanojimas – Auksinis scenos kryžius.

Pastaraisiais metais I. Reklaitis išsiskyrė  Benito Musolinio vaidmeniu Gintaro Grajausko pjesėje „Kas prieš mus“ (režisierius Jonas Vaitkus, 2018 m.) bei Daktaro Zakso vaidmeniu Sauliaus Šaltenio „Kalės vaikuose“ (režisierius Eimuntas Nekrošius, 2018 m.).

„Mūzos“ nominacija šiemet taip pat apdovanotas aktorius Linas Lukošius Klaipėdos dramos teatre debiutavo 2010 metais Antano Gustaičio vaidmeniu G. Grajausko pjesėje „Mergaitė, kurios bijojo Dievas“ (režisierius J. Vaitkus). Pastarąjį sezoną jis itin išsiskyrė vaidmenimis spektakliuose „Kas prieš mus“ bei „Mama Drąsa“ (aut. B. Brechtas, rež. E. Senkovs).

Pasak Klaipėdos dramos teatro vadovo T. Juočio, laureatai kasmet renkami iš jaunosios ir senosios kartos. Tačiau teatre amžius neegzistuoja. T. Juočys prisiminė kada buvo „Mūzų“ teikimo pradžia ir džiaugėsi kad sėkmingai tai vyksta ir šiais metais dėka puikaus bendradarbiavimo su „Bega“.

Kompanijos „Bega“ įsteigti apdovanojimai „Mūza“ teikiami nuo 2016 m. Jų laureatais anksčiau jau yra tapę aktoriai Regina Šaltenytė, Nijolė Sabulytė, Renata Idzelytė, Jonas Baranauskas, aktorius, režisieriaus padėjėjas  Vaidas Jočys bei režisierius, ilgametis Klaipėdos dramos teatro meno vadovas maestro Povilas Gaidys.

Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos „Bega“ valdybos pirmininko Aloyzo Kuzmarskio teigimu, dramos teatras yra ne tik uostamiesčio, bet viso Vakarų Lietuvos regiono kultūros židinys, turintis daug rimtų kūrybinių ambicijų ir gebantis jas sėkmingai realizuoti.

„Suprantame, kad kultūros srityje ne visus sumanymus įmanoma įgyvendinti be pagalbos iš šalies, ypač, kai jie tikrai ambicingi ir kuriantys vertę ne vien teatrui, bet visam miestui bei regionui. Todėl tęsiame šią misiją ir didžiuojamės prisidėdami prie papildomų galimybių kurti vertingą kultūrinį turinį, puoselėdami teatro kūrėjų pagerbimo bei paskatinimo tradiciją“, – sakė A. Kuzmarskis.

Dovanos už akis ir simpatijas

Klaipėdoje jau tapo tradicija – miesto įmonių vadovai bei visuomenės elito atstovai patys sveikina ir apdovanoja pasirinktus aktorius.

Šįkart Valentinas ir Irena Greičiūnai cituodami E. Nekrošių: „Akys – didžiausia dovana, per kurią gali perteikti žiūrovui ką nori.“, už akis ir talentą bei kuriamus vaidmenis asmenine dovana padėkojo aktoriui Jonui Baranauskui. V. Greičiūnas pasidžiaugė, kad į Klaipėdą atvyksta aktoriai ir iš kitų miestų, bet svarbiausia, kad Klaipėdos dramos teatre jie  lieka ir kuria.

Jūrininkų ligoninės direktorius Jonas Sąlyga su žmona Jolanta ant scenos sakė šiais metaisieškojo tikro klaipėdiečio ir pasidžiaugė radę aktorių, kuris gimė augo, mokėsi ir studijavo Klaipėdoje. Dovaną bei puokštę įteikė Mikalojui Urbonui.

Bendrovės „Bilukas“ savininkas Kazys Vaišvila su žmona Birute šįkart norėjo likti nepastebėti, tačiau tai buvo neįmanoma, nes savo dovaną skyrė aktorei Nijolei Sabulytei.

Šiais metais prisijungė prie dovanotųjų sąrašo ir įmonės „Limarko“ direktorius Vytautas Lygnugaris su žmona Sonata. Savo apdovanojimą skyrė Dariui Meškauskui.

Tikimasi, kad iniciatyva kovo 27-ąją apdovanoti aktorius plėsis ir kitais metais kur kas daugiau scenos meistrų pajaus išskirtinį miesto bendruomenės atstovų dėmesį bei dėkingumą.

Vakaras tęsėsi prie vaišių stalo, kur menininkai ir jų talento gerbėjai turėjo progą pabendrauti artimiau.