Akvilė Melkūnaitė

Antradienį, birželio 19-ąją, tarptautinis teatro festivalis „TheATRIUM“ kviečia Klaipėdoje susitikti su kosmopolitišku, profesionaliu šiuolaikinio šokio teatru „Aura“: įvyks spektaklio „Sprendimas” premjera.

 Scenoje matysime ne tik įvairių tautų atstovus, bet ir gyvai muzikuojantį spektaklio kompozitorių Antaną Jasenką, dainuojantį vokalistą Ilją Gun (Royce). Prieš premjerą apie Kaune reziduojančią „Aurą“ ir naująjį jos kūrinį kalbėjomės su choreografe, šios trupės įkūrėja ir vadove Birutė Letukaitė.

„Aura“ žinoma plačiai

– Rengiate tarptautinius šokio festivalius nuo 1989-ųjų, jūsų teatras dalyvavo daugiau nei 150 šokio festivalių (pagal „Vikipedija“)… Ar dažnai gastroliuojate Lietuvoje, ar dažnai būnate Klaipėdoje?

– Šiuo metu Lietuvoje gastroliuojame gana dažnai. Įvairūs Lietuvos miestai kviečia „Aurą“ į įvairius teatro festivalius, miestų šventes, parodų atidarymus ir pan. Rodome visą spektaklį arba kuriame kažką naujo specialiai norimam renginiui, tad apsilankyti skirtinguose miestuose tenka dažnai.

Klaipėdoje lankomės 2–3 kartus per metus, bet, žinoma, norėtume ir dažniau.

– Ką jums reiškia pasirodymas „TheATRIUM“ festivalyje?

– Labai džiaugiamės galėdami dalyvauti jame. Tikimės, kad čia mus pamatys ir ta publika, kuri lankosi tik Klaipėdos dramos teatro spektakliuose.

Stipri tarptautinė trupė

– Kaip apibūdintumėte, kuo išsiskiria „Aura“ lietuviškame šiuolaikinio šokio kontekste ir – galbūt europiniame?

– „Aura“ visada išsiskyrė techniškai stipriais šokėjais. Kūnas – jų pagrindinis instrumentas išreiškiant mintis, idėjas, koncepciją. Tai yra itin stiprus šokio teatras fizinio pasiruošimo požiūriu. Be to, esame tarptautinė trupė, kurioje šoka šokėjai iš viso pasaulio. Net devyni iš dešimties šokėjų yra užsieniečiai.

– Kaip pavyko pasikviesti tiek įvairių šalių atstovų? Kaip susiformavo kosmopolitinė trupės sudėtis ir ką tai suteikia jūsų teatrui?

– Trupę sudarėme rengdami tarptautines atrankas. Šokėjų, norinčių tapti „Auros“ dalimi, būna tikrai daug. Pavyzdžiui, pernai paskelbę atranką sulaukėme net 600 norinčiųjų patekti pas mus. Dėl didelio pretendentų skaičiaus ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje bei visame pasaulyje kartą atranką surengėme Berlyne. Ten buvo atrinkta 40 šokėjų, kiti atvažiavo į Kaune vykstančias atrankas. Džiugu, kad šokėjai atvažiuoja žinodami, kur vyksta ir kokio pobūdžio teatras esame, kadangi anksčiau jau matė mūsų spektaklius.

Įvairaus skonio publikai

– Klaipėdoje įvyks spektaklio „Sprendimas“ premjera? Kuo jis išsiskiria trupės kūrybinėje biografijoje?

– „Sprendimas“ išsiskiria keliais aspektais: pirmiausia dėl žmonių, su kuriais bendradarbiaujame kurdami spektaklį. Dirbame su kostiumų dizainere, žymia menininke iš Nyderlandų Guda Koster, kūrusia kostiumus specialiai šiam spektakliui. Bendradarbiaujame su kompozitoriumi A.Jasenka. Nors tai ne pirmas kartas, kai kuriame kartu, vis dėlto spektaklis „Sprendimas“ yra nauja patirtis ir mums, ir kompozitoriui, kadangi pirmą kartą scenoje visi bandome „įvaldyti“ house stiliaus techniką. Dėl to spektaklis tampa įvairialypis, tinkantis įvairaus skonio publikai.

– Kaip rinkotės kompozitorių ir vokalistą?

– Kaip ir minėjau, su A.Jasenka jau esame dirbę. „Sprendimas“ yra ketvirtas spektaklis, kurį kūrėme kartu. Į spektaklį įtraukti Ilją pasiūlė Antanas, spektaklio kūrybiniam procesui einant pabaigos link. Ilja mums buvo pristatytas kaip įdomaus balso savininkas. Nors laiko buvo nedaug, radome būdą, kaip jį įtraukti į procesą. Išduosiu paslaptį: ir pats kompozitorius kartais įsilieja į bendrą muzikos partitūrą. Dėl scenoje gyvai grojamos muzikos spektaklyje vis atsiranda naujų sąskambių.

Kodėl verta pamatyti

– Kaip apibūdintumėte spektaklį, kokių sprendimų jame yra? Kaip pakviestumėte klaipėdiečius į jį?

– Sprendimas būti laisvam nuo daugybės suvaržymų, kuriuos patys susikuriame savo viduje. Visuomenės sprendimas būti laisvai nuo diktatūros, okupacijos. Žmogus visada siekia būti laisvas, išsilaisvinti iš savo susikurtų apribojimų ir taisyklių. Tad spektaklis asocijuojasi su laisve. Tačiau svarbu nepamiršti, kad absoliuti laisvė gali sukelti chaosą, todėl reikia mokėti ją valdyti. Padaryti taip, kad tavo laisvė neribotų kito laisvės.

Duodame jums garantiją (perfrazuojant vienos gydytojos mintis): tai bus tobulas vakaras, praleistas su tobulu teatru „Aura“. Esame profesionalai ir jūsų nenuvilsime!