„Kauno dienos“, BNS inf.

Auksinių scenos kryžių ceremonijoje Valstybiniame Šiaulių dramos teatre įteiktos kasmetės profesionalaus teatro meno kūrėjų darbų premijos: Auksiniai scenos kryžiai ir Boriso Dauguviečio auskaras.

Auksinis debiutas

Pirmasis Auksinis scenos kryžius,skirtas debiutui / jaunam menininkui, įteiktas Andrai Kavaliauskaitei už socialinį tyrimą ir monospektaklio “Seen” sukūrimą Alytaus miesto teatre.

“Neabejoju, kad jaunų režisierių, teatralų, aktorių darbai liudija, kad mūsų teatro kultūra kopia į naujas būsimas ateities viršūnes”, – penktadienio vakarą vykusioje ceremonijoje sakė laimėtoją paskelbęs ir apdovanojimą įteikęs kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

A.Kavaliauskaitė džiaugėsi, kad su spektakliu, už kurį buvo apdovanota, pastebėta ne tik ji, bet ir teatras. Spektaklyje kalbama apie valgymo sutrikimus, kūno kultą ir nemeilę sau. Kėdainiuose po šio spektaklio viena mergina priėjusi paprašė pagalbos.

“Be galo gera patikėti, kad menas gali ištiesti ranką ir pasakyti, kad “ne, tu nesi vienas”. Aš be galo džiaugiuosi. Tuku tuku už save ir tuku tuku už mus”, – kalbėjo jaunoji kūrėja.

Geriausi aktoriai

Kaip geriausia pagrindinio vaidmens dramos aktorė apdovanota Karolina Kontenytė už Lotės vaidmenį spektaklyje “Kalės vaikai” Klaipėdos dramos teatre (KDT). Geriausiu dramos aktoriumi, atlikusiu pagrindinį vaidmenį, pripažintas Darius Meškauskas. Auksinis scenos kryžius jam skirtas už Mamos Drąsos vaidmenį KDT spektaklyje “Mama Drąsa”.

Už geriausią nepagrindinį moters vaidmenį Auksinį scenos kryžių pelnė Jovita Jankelaitytė. Ji suvaidino Chają spektaklyje “Getas” Nacionaliniame Kauno dramos teatre. Geriausio nepagrindinio vaidmens dramos aktoriaus apdovanojimas atiteko aktoriui Ryčiui Saladžiui už vaidmenį spektaklyje “Durys” Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT).

“Auksinis scenos kryžius baleto artistui / šokio atlikėjui atiteko Mantui Daraškevičiui už Birbanto vaidmenį balete “Korsaras” Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre ir Zorbos vaidmenį balete “Graikas Zorba” Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre.

Teatro vaikams ir jaunimui kategorijoje nugalėjo choreografė Agnija Šeiko – apdovanojimą ji pelnė už šokio ir muzikos spektaklį “Mano Piteris Penas” Šeiko šokio teatre.

Nacionalinės dramaturgijos kategorijoje laimėjo Aleksandras Špilevojus iš Valstybinio Šiaulių dramos teatro (VŠDT) už spektaklio “Bagadelnia” dramaturgiją. Šis spektaklis – apie senelių namus. Scenoje buvo paleistas įrašas, kuriame garbaus amžiaus moterys dalijasi prisiminimais apie teatrą. “Aš noriu padėkoti žmonėms, kurie susiję su mano praeitimi, dabartimi ir ateitimi”,– sakė 2018 m. dramaturgas.

Lėlių ir objektų teatro kategorijoje Auksiniu scenos kryžiumi apdovanota spektaklio “Užburtas kalnas” kūrybinė grupė (Kauno valstybinis lėlių teatras): režisierius, dramaturgas Andrius Žiurauskas, dailininkė Giedrė Brazytė, kompozitorius Olegas Jerochinas.

Auksiniu scenos kryžiumi už geriausią scenografiją apdovanota Goda Palekaitė. Šį apdovanojimą ji pelnė už scenografiją dviem spektakliams: “The Perfect Match, arba Su Naujais metais (VŠDT) ir “Durys” (LNDT).

Auksiniu scenos kryžiumi kaip geriausias šviesų dailininkas (vaizdo projekcijų kūrėjas) apdovanotas Vilius Vilutis už šviesų dizainą LNDT spektaklyje “Durys”.

Apdovanoti ir užsieniečiai

Geriausiu 2018 m. režisieriumi paskelbtas latvis Elmaras Senkovas už KDT spektaklio “Mama Drąsa” režisūrą.

Auksinis scenos kryžius atiteko ir vokiečiui kompozitoriui  Svenui Helbigui už muziką šokio ir muzikos spektakliui “Mano Piteris Penas”. Jis sakė, kad yra pagerbtas, jog buvo nominuotas tarp svarbių Lietuvos menininkų ir galėjo prisidėti prie šio projekto.

Geriausio choreografo apdovanojimą pelnė Jo Strømgrenas už LNDT spektaklio “Durys” choreografiją.

Išskirtiniai apdovanojimai

Boriso Dauguviečio auskaras už novatoriškus ir originalius žingsnius teatre įteiktas Artūrui Bumšteinui.

Už nuopelnus teatro menui apdovanojimą pelnė žymus Lietuvos aktorius 70-metis Vladas Bagdonas.

“Ačiū komisijai, be abejo, labai dėkui, bet aš jau dabar visiškai sutrikęs, nes nežinau, ar čia padėka, ar čia atsisveikinimas. Aš dar su jumis neatsisveikinu”, – sakė V.Bagdonas.

2018 m. Profesionalaus teatro meno kūrėjų darbų premijoms buvo pateiktas rekordinis pasiūlymų skaičius – 104. Juos vertino kultūros ministro įsakymu sudaryta komisija: Margarita Alper, Goda Dapšytė, Lina Klusaitė, Rasa Murauskaitė, Martynas Petrikas, Jūratė Račinskatė, Ingrida Ragelskienė, Helmutas Šabasevičius ir Remigijus Vilkaitis.

T. Biliūno / Fotobanko nuotr.