2017-03-27, 18:24 Rūta ŽUKĖ

Minint Teatro dieną, ant “National Hotel” viešbučio (Žvejų g. 21) sienos atidengta atminimo lenta Klaipėdos dramos teatro legendai aktoriui Vytautui Kancleriui.

Trumpoje atidengimo ceremonijoje dalyvavo miesto valdžios atstovai, uostamiesčio menininkų bendruomenė. Vienas iš idėjos sumanytojų, Klaipėdos dramos teatro aktorius Igoris Reklaitis sakė, jog tai – savotiškas padėkos ženklas, amžinas “auksinis scenos kryžius” V. Kancleriui už jo patriotizmą, pasiaukojimą, ir meilę teatrui.

Jis pridūrė, kad iš tiesų atminimo lenta yra skirta ne vien V. Kancleriui, bet ir visiems vyresniosios kartos Klaipėdos dramos teatro aktoriams. Čia jie galės kartais susiburti.

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas prisiminė, jog dar vaikystėje ir jam teko garbė užlipti ant teatro scenos ir susidurti su V. Kancleriu: “Tai buvo laikai, kai Vytauto Kanclerio žvaigždė žėrėjo visomis ryškiausiomis spalvomis. Tuo metu aš priklausiau berniukų chorui ir dalyvavau vieno spektaklio Klaipėdos dramos teatre kūrime. Dažnai koridoriuose sutikdavau ypatingo stoto ir švytėjimo žmogų, kuris, jau tuo metu supratau, yra didi asmenybė.”

Ceremonijoje dalyvavęs legendinio aktoriaus sūnus Žilvinas Kacleris taip pat pasidalino prisiminimais ir jausmais, kuriuos jam paliko tėvas: “Šiemet bus dvidešimt metų, kai tėvas mus paliko. Laikas negailestingai trina prisiminimus, palieka šį pasaulį tėvo artimesni draugai ir bendražygiai. Laikas ypač negailestingas aktoriaus profesijai. Tačiau labai džiaugiuosi, kad prisiminimai apie Vytautą Kanclerį dar gyvi. Tai liudija ir ši lenta.”

“Vakarų ekspresas” jau rašė, kad visai šalia teatro kartu su aktore Laima Kerniūte ir dukterimi Dalia V. Kancleris čia gyveno 1978-1997 m. Vyresniųjų klaipėdiečių atmintyje išlikęs aktoriaus išdidus stotas senamiesčio gatvėse, neišdilę ir vaidmenys, pradedant karaliais, baigiant baudžiauninkais.

Kanclerių vaikai – Dalia ir Žilvinas – tėvui iškeliavus Anapilin turėjo svajonę bute įrengti aktoriaus memorialinį muziejų. Tačiau viltys žlugo, kai butas buvo panaudotas visai kitam tikslui – tarpukario viešbučiui atkurti. Vietą, kur gyveno aktorius legenda, nuo šiol žymės tik memorialinė lenta. Ją iš granito, žalvario ir bronzos sukūrė klaipėdietis menininkas Romas Klimavičius.

Pasak jo, granito lenta yra autentiško buvusio buto lango formos ir dydžio. Virš lango, ant stogelio – du paukštukai.

Lentoje iškalti tokie žodžiai: “Istorija viena privalo būti… Viena teisybė… Vienas žodis” (Justinas Marcinkevičius).” Taip pat bus nurodyta, kad šiame name 1978-1997 m. gyveno Vytautas Kancleris (1925-1997).

Anot R. Klimavičiaus, realizuoti sumanymą leidimas buvo gautas jau 2012 m., tačiau dėl finansinių priežasčių to padaryti nepavyko.