15Green_CMYK

Varėnoje simbolines duris užvėrė visą mėnesį trukęs jau septintasis žymios kraštietės, iš Senosios Varėnos kilusios režisierės Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis. Festivalio uždarymo renginys, vykęs Varėnos kultūros centre, prasidėjo aktorės Dalios Jankauskaitės, kompozitoriaus ir atlikėjo Andriaus Kulikausko bei birbynininko Kastyčio Mikiškos kūrybine programa „Su peteliške ant lūpų“.

Jį vainikavo iškilminga geriausių scenos kūrėjų apdovanojimo ceremonija, kurios metu dvylikos festivalio nominacijų laureatams įteikti apdovanojimai – puikios menininkės Violetos Ganusauskienės kurtos skulptūros.

Šiųmečiame festivalyje buvo parodyta devyniolika ir suaugusiems, ir mažiesiems žiūrovams skirtų įvairių Lietuvos teatrų spektaklių. Juos vertino garbinga komisija: D.Tamulevičiūtės draugė, bendražygė, kraštietė docentė, teatro pedagogė, režisierė Elena Savukynaitė, Varėnos rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Regina Svirskienė, pedagogės Joana Grigaitienė ir Gailutė Giedraitienė, scenaristas, režisierius, Dalios Tamulevičiūtės giminės atstovas Eugenijus Guntulionis ir komisijai vadovavęs dramos teatro režisierius, aktorius Algimantas Pociūnas. Jie atrinko, kas bus įvertinti festivalio nominacijomis.

Daugiausia prizų – net keturi – iškeliavo į Klaipėdos dramos teatrą, po du prizus išsivežė Cezario grupė ir Vilniaus teatras „Lėlė“. Po vieną prizą iškeliavo į Klaipėdos jaunimo teatrą, Lietuvos nacionalinį dramos teatrą, Vilniaus mažąjį teatrą ir „Teatriuką“.

Nominacija „Geriausia spektaklio scenografija“ atiteko Neringai Keršulytei Vilniaus teatro „Lėlė“ spektaklyje „Atrask mane“, režisuotame Rolando Kazlo.

Nominacija „Geriausia jaunoji aktorė“ įvertinta Karolina Kontenytė už dukters Bertos vaidmenį Klaipėdos dramos teatro spektaklyje „Tėvas“, režisuotame Maros Kimele.

Nominacijos „Geriausias jaunasis aktorius“ laimėtoju tapo aktorius Donatas Želvys už šauktinio vaidmenį Klaipėdos jaunimo teatro spektaklyje „Šauktiniai“, režisuotame Pauliaus Pinigio.

Nominacija „Geriausia antraplanė aktorė“ įvertinta aktorė Dalia Storyk už motinos vaidmenį Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklyje „Intymūs pokalbiai“, režisuotame Vytauto Rumšo.

Nominacija „Geriausias antraplanis aktorius“ įvertintas aktorius Mantas Vaitiekūnas už labdario vaidmenį Vilniaus mažojo teatro spektaklyje „Bedalis ir labdarys“, režisuotame Gabrielės Tuminaitės.

„Geriausia aktore“ pripažinta Aldona Bendoriūtė už žmonos Lauros vaidmenį Klaipėdos dramos teatro spektaklyje „Tėvas“, režisuotame Maros Kimele.

„Geriausio aktoriaus“ nominacija įvertintas Darius Meškauskas už tėvo Adolfo vaidmenį Klaipėdos dramos teatro spektaklyje „Tėvas“, režisuotame Maros Kimele.

„Geriausia režisiere“ nominuota Mara Kimele (Latvija) už Klaipėdos dramos teatro spektaklį „Tėvas“.

Nominacija „Geriausias spektaklis vaikams“ skirta „Teatriukui“ už spektaklį „Žalia gyva“, režisuotą Agnės Sunklodaitės.

Nominacija „Talentingiausia lietuvių klasikos interpretacija“ įvertintas Cezario grupės spektaklis „Tamošius Bekepuris“, kurio režisierius Cezaris Graužinis.

„Geriausiu spektakliu“ pripažintas Vilniaus teatras „Lėlė“ spektaklis „Atrask mane“, režisuotas Rolando Kazlo.

„Žiūrovų simpatijų“ nominaciją pelnė Cezario grupės spektaklis „Tamošius Bekepuris“.

Dalios Tamulevičiūtės giminių prizas įteiktas kraštiečiui aktoriui Daliui Skamarakui, šiame festivalyje vaidinusiam dviejuose spektakliuose – Keistuolių teatro spektaklyje „Heraklis“ ir Knygos teatro spektaklyje „Pakalnučių metai“.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, sveikindamas festivalio dalyvius su gražia švente, sakė: „Turėjome puikų, aristokratišką mėnesį, nes Varėnos kultūros centre vyko tikra dvasios puota. Visą mėnesį jautėmės teatro kritikais, vertintojais. Scenoje buvo visko – juoko, džiaugsmo, rimties, ir spektakliai dažniausiai nenuvylė. Šiandien apdovanosim geriausius kūrėjus, tačiau kviečiu paploti visiems, kurie vaidino šioje scenoje festivalio metu. Dėkoju ir Varėnos publiką visą mėnesį džiuginusiems aktoriams, ir ištikimiems teatro mylėtojams. Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis yra labai prasmingas, nes geresnio būdo žymiai režisierei „sugrįžti“ į gimtinę sugalvoti neįmanoma. Jis Varėnos krašto teatro mylėtojams labai reikalingas, ir tai liudijo gausiai lankomi spektakliai. Tikiuosi, kad jis kaskart bus geresnis ir brandesnis“.

Režisierius Algimantas Pociūnas, festivalio komisijai pirmininkaujantis jau penktus metus, sakė, kad šis festivalis išskirtinis tuo, jog puoselėja lietuvišką dramaturgiją, toks ir buvo festivalio tikslas. Jis padėkojo visiems, kurie ryžosi atvažiuoti į Varėną vaidinti iš įvairių Lietuvos teatrų. „Septintasis festivalis įrodė savo svarbą. Džiaugiuosi, kad šiais metais nebuvo atsitiktinių spektaklių. Dėkoju komisijai, kuri visą mėnesį kantriai dirbo. Tikiu, kad atrinkome geriausius spektaklius, o juos įvertinti buvo labai atsakingas darbas“, – sakė režisierius. Jis dėkojo visiems varėniškiams – ir festivalio organizatoriams, ir žiūrovams – už nuoširdumą ir betarpiškumą.

Festivalio uždarymo šventėje dalyvavo ir aktorius Remigijus Vilkaitis, kuris, būdamas kultūros ministru, inicijavo Dalios Tamulevičiūtės premijos įsteigimą, o šiais metais buvo Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso komisijos pirmininkas.

Geriausia festivalio aktore pripažinta Aldona Bendoriūtė, dėkodama už įvertinimą, prisipažino: „Džiaugiuosi, kad gyvenime teko laimė būti mokomai Dalios Tamulevičiūtės. Ir pirmame aktoriaus meistriškumo kurse, ir po dešimties metų pertraukos aš jos bijojau, bet kartu ir labai džiaugiausi dėl kiekvieno jos griežto, bet teisingo žodžio. Ir vėliau, kai jos nebetekome, po premjerų pagalvodavau: „O ką pasakytų Dalia?“. Ačiū, kad padrąsinot. Ačiū už įvertinimą“.

Geriausiu festivalio aktoriumi nominuotas Darius Meškauskas pripažino, kad iš septynis kartus suvaidinto spektaklio „Tėvas“ Varėnoje buvo pats geriausias. „Teatre kiekvieną kartą vaidini iš naujo. Todėl labai svarbus susitikimas su žiūrovais. Žiūrovams šiame procese skiriama ne mažesnė funkcija nei aktoriams. Jūs, Varėnos publika, tikrai labai padėjote, kad suprastume, kaip iš tikrųjų šį spektaklį reikia vaidinti“.

Viena iš Dalios Tamulevičiūtės „auksinio dešimtuko“ aktorių Dalia Storyk pasidžiaugė, kad į Varėną važiuoja nuo pirmojo festivalio ir važiuos visada su didžiausiu malonumu. „Noriu būti šio puikaus projekto, kuris neleidžia pamiršti mylimos režisierės, dalimi“.

Aktorius Dalius Skamarakas, atsiimdamas Dalios Tamulevičiūtės giminės prizą – Šviesos Angelą, kurį iš vilnos sukūrė režisierės pusbrolis Algirdas Guntulionis su žmona Onute, šmaikštavo, kad savo gimtinėje pamažu tampa mažu pranašėliu.

Aktorius Paulius Čižinauskas, spektaklyje „Tamošius Bekepuris“ suvaidinęs pagrindinį vaidmenį, atsiimdamas „Žiūrovų simpatijų“ prizą, sakė, kad jei bent kiekvienas kultūros centras surengtų po tokį festivalį kaip Varėna, kultūra Lietuvoje būtų daug aukštesniame lygyje.

Festivalis, tradiciškai prasidėjęs rugsėjo 30-ąją, režisierės gimimo dieną, jautria gaida nuskambėjusiu minėjimu Dalios Tamulevičiūtės gimtinėje Senojoje Varėnoje, kurio metu apdovanotas 2016 m. Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso laimėtojas – Lietuvos rusų dramos teatras už aktoriaus Aleksandro Špilevojaus lietuvišką pjesę „Neišmoktos pamokos“, visus teatro mylėtojus sukvies kitąmet.