TheATRIUM: pirmasis, tarptautinis, klaipėdietiškas

2017 m. birželio 1 – 25 d. Klaipėdoje vyks pirmasis tarptautinis teatro festivalis TheATRIUM. Festivalis vyks vien klaipėdiečių pastangomis ir lėšomis – Lietuvos kultūros taryba festivalio nefinansavo. Lėšas festivaliui skyrė Klaipėdos savivaldybė, miesto verslininkai ir patys festivalio organizatoriai – Klaipėdos dramos teatras.

Festivalis TheATRIUM – programos „Klaipėda – Lietuvos kultūros sostinė 2017“ dalis. Festivalio organizatoriai teigia, kad jų tikslas – kuo plačiau supažindinti Vakarų Lietuvos gyventojus su vertingiausiais šiuolaikinio teatro spektakliais. Todėl pasitarus su rėmėjais buvo nuspręsta bilietų kainų nedidinti – bilietai į visus festivalio spektaklius kainuos nuo 5 iki 15 eurų. Tai rėmėjų dovana klaipėdiečiams.

Festivalio pavadinimas – TheATRIUM – nuo lotyniško „atrium“). Tai svarbiausioji senovės romėnų gyvenamojo namo patalpa pačiame namų centre su viršutiniu apšvietimu. Atriume vykdavo reikšmingiausi pokalbiai ir susitikimai. Šiuolaikinėje architektūroje taip vadinama stikliniu stogu dengta erdvė pastato centre – beje, tokia architektūros detalė yra ir Klaipėdos dramos teatre.

Ar reikia Klaipėdai tarptautinio teatro festivalio? Pastudijavus valstybės remiamus projektus, galima nesunkiai aptikti, kad iš tiesų rimtai ir nuosekliai profesionalioji kultūra remiama tik sostinėje, visiems likusiems paliekant „mažiau ambicingus“ projektus, pusiau profesionalios ar apskritai mėgėjų kultūros renginių paramą. Remiami arba „nepavojingi“, nekonkurencingi renginiai, arba mechaniškai su visa organizatorių komanda importuoti iš sostinės. Lietuva tokios politikos dėka tampa vieno miesto šalimi. Jau dešimtmečius nuolat linksniuojama valstybės kultūrinė decentralizacija iš tiesų nevyksta – ji suimituota, „popierinė“. Todėl galima nujausti, kad decentralizacijos procesas artimiausiu metu prasidės – tik ne iš „centro“, o iš diskriminuojamų „pakraščių“.

Paprastai rimtus festivalius organizuoja specialiai tam sukurta komanda, kuri nuolat iš to ir gyvena – gauna už tai solidžius atlyginimus. Festivalį „TheATRIUM“ organizuoja Klaipėdos dramos teatro darbuotojai, pajamų iš to negausiantys. Ar nebaisu? Žinoma, atsakomybė didžiulė. Tokio masto festivalį mes organizuojame pirmą kartą. Klaidų, be abejo, bus – kas jų nedaro. Bet mes norime daryti jas patys – o ne būti tik dar viena papildoma aikštele kitų veiklai. Tokiu vasaros kino teatru, į kurį sezono metu atvykęs mechanikas parodo poilsiautojams filmą.

Kuo bus ypatingas TheATRIUM? Visų pirma tuo, kad festivalis visiškai klaipėdietiškas, kuriamas pačių klaipėdiečių rankomis ir lėšomis. Mūsų žiniomis tai vienintelis Lietuvos istorijoje tarptautinis festivalis, kuriamas išskirtinai vieno miesto. 40 tūkst. eurų festivaliui skyrė Klaipėdos miesto savivaldybė, 60 tūkst. – miesto verslininkai, 30 tūkst. – pats Klaipėdos dramos teatras. Festivalį, sužinoję, kad Lietuvos kultūros taryba neskyrė finansavimo, parėmė Klaipėdos verslininkai: UAB „Pamario restauratorius“ direktorius Aldas Kliukas, AB „Limarko laivininkystės kompanija“ direktorius Vytautas Lygnugaris, UAB „Stemma group“ savininkai Zita ir Martinas Gusiatinai, UAB „Sveikatos gija“ direktorius Alvydas Vaičiūnas, AB „Vakarų laivų gamykla“ generalinis direktorius Arnoldas Šileika, UAB „Nesė“ direktorius Kazys Paulikas. Viso festivalio metu TheATRIUM dalyvius nemokamai maitins „Pramogų bankas“. Festivalis jau turi ir pirmąjį informacinį rėmėją – juo tapo portalas delfi.lt.

Festivalio organizatorių tikslas – kad TheATRIUM taptų tęstiniu renginiu. Jau dabar pradedamas planuoti 2018 m. festivalio repertuaras. Spaudos konferencijoje Klaipėdos vicemeras Artūras Šulcas prisipažino, kad liko maloniai apstulbintas festivalio programos solidumo, ir pažadėjo visokeriopai remti šią idėją.

 Festivalio dvasia irgi neabejotinai bus klaipėdietiška – be pompastikos, be ilgų kalbų ir įmantrumų. „Šiuolaikiniuose festivaliuose pasigendame gyvybės, pasimėgavimo, šventės pojūčio. Jie pamažu tampa panašūs į savotiškus, dažnai nuobodokus seminarus – skirtus profesionalams, kurie įsivaizduoja žinantys, koks privalo būti teatras. Pats žodis „festivalis“ kilęs nuo lotyniško „festivus“ – linksmas, šventinis. Norime grąžinti šiam žodžiui tikrąjį turinį“, sako festivalio organizatoriai. „Laukia sunkus darbas. Bet mes žinome, kad Klaipėdos teatrinė publika, spaudoje neseniai kai kurių sostinės kritikų viešai paniekinta, iš tiesų yra verta paties geriausio teatro, pačios aukščiausios prabos spektaklių.“

Festivalio dalyviai ir datos:

06.01 SUTARI (Lenkija), Teatralizuotas koncertas
Klaipėdos dramos teatras, Didžioji salė; 19:00 val.

06.03 SUTARI (Lenkija), „Arbūzas”
Klaipėdos dramos teatras, Didžioji salė; 17:00 val.

06.04 KLAIPĖDOS DRAMOS TEATRAS (Lietuva), „Tėvas”
Klaipėdos dramos teatras, Mažoji salė; 17:00 val.

06.07 LIEPOJOS TEATRAS (Latvija), „Stavangeris. Žmonių masė”
Klaipėdos dramos teatras, Didžioji salė; 18:30 val.

06.10 NOWY TEATR (Lenkija), „Apokalipsė”
Klaipėdos dramos teatras, Didžioji salė; 18:30 val.

06.11 NOWY TEATR (Lenkija), „Apokalipsė”
Klaipėdos dramos teatras, Didžioji salė; 17:00 val.

06.13 LIETUVOS NACIONALINIS DRAMOS TEATRAS (Lietuva), „Didis blogis”
Klaipėdos dramos teatras, Didžioji salė; 18:30 val.

06.15 KLAIPĖDOS DRAMOS TEATRAS (Lietuva), „Pašaliniams draudžiama”
Klaipėdos dramos teatras, Didžioji salė; 18:30 val.

06.17 PADI DAPI FISH (Lietuva) ir ALBAN RICHARD (Prancūzija), „Shake that devil!”
Klaipėdos dramos teatras, Didžioji salė; 18:30 val. 

06.18 OKT\VILNIAUS MIESTO TEATRAS (Lietuva), „Apvalytieji”
Klaipėdos dramos teatras, Didžioji salė; 18:00 val.

06.21 NO99 (Estija), „Purvas”
Žvejų rūmai, 18:30 val.

06.25 TIGER LILLIES (Didžioji Britanija), Teatralizuotas koncertas
Klaipėdos dramos teatras, Didžioji salė; 19:00 val.

Parsisiųti festivalio programą

Bilietus į festivalio programos spektaklius galite įsigyti paspaudę šią nuorodą

Festivalio naujienas kviečiame sekti Facebook paskyroje