DMN inf.

Teatro išsiilgusiems kauniečiams uostamiesčio scenos meistrai paruošė ypatingą staigmeną.

Kaip žmonės, kadaise neabejotinai mylėję vienas kitą, pasirengę atiduoti į kito rankas savo gyvenimą, pamažu ima tolti vienas nuo kito? Kokiu būdu tie, regis, nedideli ir nesvarbūs skirtumai, kiek kitoks požiūris į pasaulį staiga tampa esmine kliūtimi susikalbėti?

Kodėl tie, kurie mylėjo vienas kitą, nutolsta, užsidaro savo privačiuose pasaulėliuose, o meilę pamažu pakeičia iš pradžių abejingumas, o paskui ir atvira neapykanta? Kaip mes išmokstame to baisaus meno vienas kitą iš lėto nuodyti tylia pagieža, o paskui apskritai paskelbiame vienas kitam ir visai atvirą negailestingą karą? Kodėl mylimieji nustoja mylėti? Kodėl po gražių pažadų “ir laimėje, ir varge, kol mirtis mus išskirs” žmonės ima kurti pragarą vienas kitam ir svajoti, kad ta mirtis kuo greičiau juos išskirtų? A.Strindbergas pjesėje tiksliai ir negailestingai analizuoja paskutinę šios nepastebimos transformacijos fazę – baisią savo nenumaldomai augančia neapykanta.

Augustas Strindbergas (1849–1912) – švedų rašytojas bei dramaturgas, viena svarbiausių teatro figūrų pasaulyje, pelnytai laikomas moderniojo teatro pradininku.

A.Strindbergas – neįtikėtinai spalvinga ir įvairiapusiška asmenybė. Jis ne tik kūrė romanus bei dramas – jo raštų rinkinį sudaro 72 tomai. Žinomas dramaturgas studijavo kinų kalbą, rašė orientalistikos, lingvistikos, etnografijos, istorijos, biologijos, astronomijos, astrofizikos, matematikos mokslinius darbus.

 Anuometinę Švedijos visuomenę A.Strindbergo kūryba gerokai piktino. Aštrios temos, moderni kalba, požiūrio naujumas – visai ne tai, ko laukia tradicinė pramogaujanti publika. Net garsioji “Freken Julija” Švedijoje buvo pastatyta tik praėjus 20 metų po jos sukūrimo.

Psichologinę dramą “Tėvas” Augustas Strindbergas parašė 1887 m. – likus vos metams iki autobiografiniais motyvais sukurto atviro ir skaudaus romano “Pamišėlio išpažintis” pasirodymo.

Latvių režisierė Mara Kimelė – viena žinomiausių Latvijos teatro figūrų. 1969 m. baigė A.Lunačiarskio teatro meno institutą Maskvoje, A.Efroso mokinė. 1969–1989 m. Valmieros dramos teatro režisierė. 1975–1993 m. dėstė aktoriaus meistriškumą ir režisūrą Latvijos Jazepo Vytuolio konservatorijoje Rygoje (nuo 1991 m. Latvijos Jazepo Vytuolio muzikos akademija), nuo 1996 m. – Latvijos kultūros akademijoje Rygoje. 1990–1993 m. teatro “Kabata” Rygoje, 1994–1996 m. ir nuo 2003 m. Naujojo Rygos teatro režisierė. Klaipėdos dramos teatre Mara Kimelė 2012 m. yra pastačiusi P.U. Enquisto psichologinę dramą “Lūšies valanda”, atnaujintas spektaklis šiemet vėl bus rodomas Klaipėdos dramos teatre.

Už pagrindinį vaidmenį šiame spektaklyje Darius Meškauskas pelnė Auksinį scenos kryžių. Geriausia antrojo plano aktore už Bertos vaidmenį šiuose prestižiniuose apdovanojimuose pripažinta ir Karolina Kontenytė.

VII Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalyje šis spektaklis pelnė daugiausia apdovanojimų. Režisierė M.Kimelė pripažinta geriausia festivalio režisiere. Už pagrindinį rotmistro Adolfo vaidmenį šiame spektaklyje apdovanotas ir geriausiu festivalio aktoriumi tituluotas D.Meškauskas. Geriausia aktore tapo Aldona Bendoriūtė, tame pačiame spektaklyje sukūrusi rotmistro žmonos Lauros vaidmenį. Geriausia jaunąja aktore vertinimo komisijos išrinkta K.Kontenytė.

Festivalyje “Vaidiname žemdirbiams” aktorė A.Bendoriūtė už Lauros vaidmenį šiame spektaklyje pripažinta geriausia aktore. Už geriausią nepagrindinį vaidmenį Klaipėdos dramos teatro spektaklyje “Tėvas” įvertinta aktorė Nijolė Sabulytė.


Kas? Klaipėdos dramos teatro spektaklis “Tėvas”.

Kur? Nacionaliniame Kauno dramos teatre.

Kada? Rugpjūčio 20 d. 18.30 val.

Bilietus galima įsigyti Nacionalinio Kauno dramos teatro kasoje, visose “Tiketos” kasose ir internete.