Monika Jakimauskaitė

Paroda Juoda / Balta

2017.09.27 – 10.18 parodos ekspozicija Klaipėdos dramos teatre

Monika Jakimauskaitė gimė 1983 m. Klaipėdoje. Šiuo metu gyvena ir kuria Braitone (Anglija). 2005 m. VDA Taikomojo meno fakultete, Tekstilės katedroje, įgijo menų bakalauro laipsnį. 2012 m. Braitono ir Hovo miesto koledže išklausė „Šiuolaikinės tekstilės technikos“ kursą, 2008 m. Braitono universitete – kursą apie analoginę fotografiją.

Svarbiausi kūrinių ciklai
„Akimirkos“ (autorinė technika), 2012 – 2016.
„Ne / papasakotos istorijos“ (analoginė fotografija), 2009 – 2012.
„Ornamentai mieste“ (analoginė fotografija), 2008.

Personalinės parodos
Autorinės technikos kūrinių paroda „Akimirkos“, LDS „Klaipėdos galerija“, Klaipėda, 2013.
Analoginės fotografijos paroda „Piercing“ salonas, Braitonas (Anglija), 2010.
Analoginės fotografijos paroda „Capers“ kavinė, Braitonas (Anglija), 2010.
Analoginės fotografijos paroda „Regency“ restoranas, Braitonas (Anglija), 2009.
Analoginės fotografijos paroda „JB`S American Diner“ restoranas, Braitonas (Anglija), 2009.
Analoginės fotografijos paroda „Bistro“ galerija, Braitonas (Anglija), 2009. Analoginės fotografijos paroda „3000“ kavinė, Braitonas (Anglija), 2009.

Bendros parodos
„Etsy Art Fair“ meno mugė, Braitonas (Anglija), 2016.
„Debut Contemporary“ galerija, Londonas (Anglija), 2015.
„Brighton Art Fair“ meno mugė, Braitonas (Anglija), 2012, 2013, 2014.
„New Artist Fair“ meno mugė, Londonas (Anglija), 2013.
„Palace Art Fair“ meno mugė Londonas (Anglija),2012, 2013.
„Ruby Pier“ meno galerija, Braitonas (Anglija), 2011.

Juoda ir balta – dvi kontrastingos spalvos, žyminčios prieštaringus jausmus – neapykantą ir meilę, pozityvius ir negatyvius reiškinius, ar tiesiog simbolizuojančios gėrį ir blogį. Kita vertus, juoda ir balta yra dvi iš trijų achromatinių spalvų, sutinkamų tiek fotografijoje, tiek dailėje, tiek ir kituose vizualiosios raiškos srityje bei at/vaizdavimo formose. Sutalpinti į šias dvi spalvas galima labai daug, bet tikrai ne viską. Kažkas vis tiek pasiliks tarp gero ir blogo, tarp juodo ir balto, tiesiog – pilkos spalvos teritorijoje.

Monika Jakimauskaitė autorine technika sukurtoje serijoje „Juoda/balta“ – esminiai autorės gyvenimo momentai. Jos praeities Lietuvoje, vaikystė ir ankstyva jaunystė Klaipėdoje. Ir dabartis – sąmoningas pasirinkimas gyventi Anglijoje. Iš realybės atkarpų, užfiksuotų tėvynėje ir dabartinėje gyvenamojoje vietoje, autorė dėlioja savo, kintančios asmenybės identitetą. Žmogaus, kuris beveik prieš dešimt metų išvyko iš gimtinės ir jau spėjo įsitvirtinti svetimoje šalyje. Taip bandoma išsiaiškinti, kokias transformacijas patiria asmenybė, fiziškai atitrūkusi nuo savo šaknų ir susidūrusi su kitomis tautomis, kultūromis bei papročiais. Autorė kalba apie natūralius ir dirbtinius procesus, apie puoselėjimas ir žlungančias viltis. Apie tai, kaip suvokia save ir jaučiasi kiekvieną dieną naujose erdvėse bei kintančiose sąlygose. Tai – buvusio, esamo ir įsivaizduojamo gyvenimo kaleidoskopas. Kur praeitis ir dabartis reflektuojama konkrečiais fotografiniais vaizdais, o ateities vizijos formuojamos tekstilinėmis priemonėmis. Taip įvairių objektų, užfiksuotų fotografijose, linijos audinyje nusidriekia siūlų dygsniais, subtiliais išsiuvinėjimais ar papildomos skirtingų faktūrų aplikacijomis. Autorė neklasifikuoja savo išgyvento laiko į juodus ir baltus periodus. Tiek tada, tiek ir dabar jos gyvenimas pripildytas įvairių patirčių. Taip ji keliauja nuo švarios baltos, per skirtingų tonų pilką iki juodos, užgniaužiančios bet kokį šviesos proveržį. Visa tai – ne tik realūs jausmai ar išgyvenimai, bet ir apmąstymai, nuojautos ir sapnai. Paroda „Juoda/balta“ – dvi kraštutinės spalvos, dvi kraštutinės nuotaikos, kontrastingos patirtys ir emocijos. Apie praeitį ir dabartį. Apie tai, kas buvo, yra ir tai, kas galėtų būti. (Menotyrininkė Danguolė Ruškienė)